Stavět nebo rekonstruovat?

Stavět z gruntu nebo rekonstruovat, to je, oč tu běží. Jde o dva ze způsobů, jak vlastním přičiněním získat nemovitost, jež by nám říkala pane a v níž bychom mohli realizovat své záměry, ať už jsou tyto jakékoliv.
Každá z uvedených možností má své přednosti i stinné stránky.
Vezměte si třeba novostavbu.
dělníci na staveništi
– Začínáte se stavbou úplně od začátku. Na rozdíl od rekonstruované budovy tak potřebujete stavební materiál úplně na všechno, protože nelze využít ničeho z toho, co už stojí. A takový materiál něco stojí.
– Nemusíte však na druhou stranu bourat a odklízet nic z toho, co už je vybudováno, prostě proto, že to tam není.
– Když chybí stavební odpad, není nezbytné uvažovat o tom, kam s ním. Což také není žádná legrace, protože suť nelze skládkovat tam, kde si jeden zamane.
– Můžete si všechno hned na počátku naplánovat a potom už stavět přesně na míru to, co a jaké potřebujete. Což při rekonstrukci dost dobře možné není, protože předchozí majitelé už stojící stavby nestavěli tak, aby se to po mnoha letech hodilo zrovna vám, o kom tehdy neměli ani tušení.
– U novostavby pak člověka ani nemůže vcelku nic moc zaskočit. Nehrozí, že najde třeba sklepení plné sudů s nebezpečným průmyslovým odpadem, nehrozí nějaké dříve načerno udělané stavební úpravy, jejichž náprava si může vyžádat nemalé dodatečné náklady.
Zatímco taková rekonstrukce už stojícího objektu? Ta může být daleko .
– Nějaké ty stěny, stropy, krovy a instalace tu sice jsou, ale jeden nikdy neví, nakolik se na ně ještě může spolehnout a nakolik je lepší je raději strhnout. Co stačí jenom omítnout, co se musí vyspravit zevrubně a kde už je nezbytné postavit ten či onen díl znovu?
jeřáby ve městě
– Nemusí to být špatná budova, jenže by přece jenom byl třeba lepší, kdyby tahle místnost byla namísto v přízemí v prvním patře, kdyby tahle zeď byla o deset centimetrů vedle a zásuvka o půl metru výš,… Můžete akorát tak rezignovat nebo platit za úpravy, což není nic levného.
– V téže chvíli se na vás někdy mohou vrhnout třeba i památkáři. Že je ta budova chráněná, takže nesmíte to a to, musíte to a to, na to a to potřebujete extra povolení od toho či onoho úřadu atd.
– Když je to přestavěno, musíte vyřešit, kam odvézt to, co zbylo z předchozí stavby a už není k ničemu.
– A nakonec abyste se ještě báli, zda vám tam nezůstal nějaký danajský dar po předchůdcích. Zda vám tam něco nestraší. Přičemž takový duch není ani zdaleka tím nejhorším, co vás může potkat.
Novostavba stejně jako rekonstrukce mají své přednosti i nedostatky. A je jen na vás, abyste zvážili, co je lepší.