Skvělý zdroj světla

Svítit si umí lidstvo už po hodně dlouhou dobu. A doopravdy pořádně si umí svítit od druhé poloviny devatenáctého století, kdy naše životy počaly provázet žárovky, nazývané dnes klasické.

Byl to tehdy úžasný objev, jenž teprve před vcelku nedávnem vyšel z módy a nakonec téměř zmizel i z pultů našich obchodů, a to pro svoji energetickou náročnost a neefektivnost. A zatímco už klasickým žárovkám odzvonilo, jejich následovnice se mají čile k světu. A třeba takové .
závěsný venkovní osvětlení

Tedy pochopitelně ne v tom smyslu, že by výbojky zasedaly v ministerských křeslech nebo v představenstvech bank a nejvlivnějších firem, ale v tom, že se bez nich lidstvo už snad ani nedokáže obejít.

Na veřejných místech nám tak na cestu svítí vesměs právě výbojky, a to ty sodíkové. Případně pochopitelně i něco jiného, ale právě sodíkové výbojky jsou k tomuto účelu vysloveně ideální.

Venkovní prostředí těmto vysloveně svědčí, tyto nám kromě ukazování cesty skýtají i větší záruku bezpečí, protože zdolávají tmu, v níž by se to mohlo klidně i hemžit potenciálními nekalými živly, pomáhají osvětlovat budovy, o něž by mohl být mezi různými nenechavci a jinými škůdci zvýšený zájem a tak dále.
světla a květináče

Sodíkové výbojky se poznají mezi ostatními typy svítidel snadno. Mají vysokou účinnost a monochromatické žluté světlo, oplývají velice dlouhou životností obnášející až těžko uvěřitelných dvacet tisíc hodin, a jsou dobře viditelné i za nepříznivých povětrnostních podmínek, třeba i za husté mlhy.

Výbojek se dnes nabízí velké množství, a to nejen co do počtu kusů, ale i druhů. Klasikou jsou tu jak známo ty halogenidové, ovšem ani ty další nejsou rozhodně na periferii zájmu. Protože všechny splňují to, co od nich lidstvo očekává.

Tedy výhodně a dobře svítí. A to různě barevným světlem, to podle toho, kterým plynem je ta která výbojka naplněna. Výbojky s kryptonem svítí kupříkladu světle šedě až zeleně, v některých případech i jasně modrobíle, ty s neonem červeně až oranžově.

A proto si lze zaručeně vybrat. Každému, co jeho jest. Alespoň do doby, než pokročí doba a i tyto výbojky budou podobně žárovkám nahrazeny něčím dokonalejším. Co ale prozatím stále ještě není nejen k mání, ale ani na obzoru.