Skleněná pláž Fort Bragg

Je až neuvěřitelné, že tohle místo opravdu existuje. Celé pobřeží je poseto barevnými sklíčky a oblázky. Skleněná pláž, vlastním originálním názvem Glass Beach se nachází v USA ve státě Kalifornia. Pláž leží ve státním parku MacKerricher nedaleko pevnosti Fort Bragg. Významná je hlavně tím, že je bohatá na mořské sklo, které si hraje všemožnými barvami, jak např. smaragdová, jantarová, rubínová, okrová a další. Skoro jako kdyby byla pláž poseta diamantovými oblázky. Kde se vlastně oblázky vzaly?
skleněné kaminky
V roce 1906 založili obyvatelé Fort Bragg oficiální vodní skládku, která vznikla v oblasti pobřeží poblíž části města. Obyvatelé začaly vyhazovat přes útesy odpadky. Zbavovali se nejen skla, ale i spotřebičů a v některých případech i aut. O několik desítek let, v roce 1949, byla tato skládka naplněna a byla přesunuta na sever. Dnes známá jako Glass Beach. V roce 1967 byla skládka uzavřena a zrušena vedením města. Desetiletí trvalo vyčištění skládky a během těchto dlouhých let zde zůstalo sklo. Mořské vlny rozbíjely sklo a keramiku, které později tyto materiály tvarovaly do krásných malých, hladkých, barevných oblázků. Často se z nich vyrábí kvalitní šperky. Místo je navštěvováno samými nadšenci, průzkumníky a vědci. V okolí Fort Braggu najdeme celkem tři skleněné pláže. Dvě pláže jsou zpřístupněny z města a na třetí se dostanete pouze přes moře.
fort bragg
V roce 2002 pláž zakoupila společnost Soustava kalifornských národních parků a ten samý rok se ze Skleněné pláže stala součást státního parku MacKerricher. Je to až neskutečné, jak se dokázala příroda vypořádat s těmito “skleněnými odpadky“. V současnosti je přísně zakázáno si odnést oblázky domů, ale tvrdí se, že v okolí jiných pláží se najdou zatoulané oblázky, které si můžete odvézt domů jako suvenýr. Takže pokud pojede do Kalifornie, určitě navštivte Fort Bragg a jeho Skleněnou pláž.