Majetek nejbohatšího procenta obyvatel světa dosáhne do roku 2030 dvou třetin celkového bohatství


Nejbohatší procento obyvatel světa bude do roku 2030 kontrolovat až dvě třetiny světového bohatství, alespoň podle šokující analýzy, která přiměla světové lídry jednat. Zpráva uvádí, že pokračující hromadění bohatství mezi nejužší vrstvu bohatých povede ke zvyšující se nedůvěře a nespokojenosti v nadcházejícím desetiletí, pakliže nebudou podniknuta opatření k obnovení rovnováhy.
bankovky v kufru
Alarmující předpověď stanovená knihovnou dolní sněmovny britského parlamentu naznačuje, že pokud by trendy počínající finanční krizí z roku 2008 pokračovaly, pak bude procento nejbohatších lidí na světě vlastnit 64 % světového bohatství do roku 2030, a to i při případné další finanční krizi a dlouhodobém sledování jejich aktiv. I v takovém případě by stále kontrolovali více než polovinu veškerého světového bohatství.
Od roku 2008 roste majetek nejbohatšího procenta obyvatel v průměru o 6 % ročně, tedy mnohem rychleji než majetek zbývajících 99 % světové populace, jenž roste v průměru o 3 %. Pokud by nastalý trend pokračoval, majetek nejbohatšího procenta lidí by činil 305 bilionů dolarů, zatímco dnes činí přibližně 140 bilionů.
bezdomovec na ulici
Analytici naznačují, že bohatství se koncentrovalo na vrcholu pomyslné pyramidy kvůli nedávné nerovnosti příjmů, vyšším mírám úspor mezi bohatými a akumulaci aktiv. Bohatí investovali také velké množství kapitálu do podniků, akcií a dalších finančních aktiv, které jim přinesly nepřiměřené výhody.
George Freeman, poslanec britské Konzervativní strany a bývalý předseda politické rady předsedy vlády, uvedl, že lidstvo sice nikdy předtím nezažilo takové příjmové nerovnosti, jako v dnešní době, nicméně je také pravda, že lidstvo nikdy nezažilo ani tak rychlý růst životní úrovně. Po celém světě jsou miliardy lidí vyváděny z chudoby tempem, jaké v historii nemá obdoby. Současná koncentrace globálního bohatství, podporovaná technologickými inovacemi a globalizací, ovšem podle jeho slov představuje vážný problém.