Pokojové rostliny pro poklidný spánek


Zelenec


Jeho obliba vzrostla zejména v kancelářích v době socialismu, tato vděčná rostlinka, velmi dekorativní, se rozrůstala v jakékoliv zemině, ale bylo ji možno pěstovat i hydroponicky. Množí se pomocí bočních výhonků, na nichž vyráží nové rostlinky. Stačí je opatrně odlomit a zasadit.

Nezávislé přírodovědecké týmy prokázaly vysokou účinnost zelence při pohlcování formaldehydu, což ocení zejména lidé, kteří mají doma nábytek z dřevotřísky. Pohlcováním této škodlivé látky se zabýval také americký úřad pro zkoumání Vesmíru (NASA), výsledky výzkumu potvrdily až 90 procentní účinnost detoxikace ovzduší od formaldehydu. Z toho důvodu se doporučuje umístit je alespoň po dvou kusech do obývacího pokoje, do dětského pokoje, a do ložnice.
fialové květiny.jpg


Gerbera


Řadí se sice k náročnějším pokojovým květinám, které vyžadují péči na odborné úrovni, ale odmění se vám překrásnými květy a především značnou schopností produkovat vzdušný kyslík. Proto se také hodí do ložnic, kde se vaše tělesná schránka ve spánku regeneruje a vyžaduje větší přísun kyslíku. Optimální kombinací je tedy dostatečné větrání a dekorativní hvězdicovité květiny, kam se řadí nejen gerbery, ale i kopretiny nebo astry. Mimochodem, víte, že obdarovat ženu těmito květy znamená podpořit vztah založený na vzájemné úctě, lásce, a především přátelství?
listy břečťanu.jpg


Hedera helix (břečťan)


Břečťan se sice řadí k jedovatým rostlinám, ale pouze pokud byste si z něj vařili čaj. Sám o sobě má velmi silné detoxikační účinky, zejména v prostorách páchnoucích zatuchlinou. Všechny vlhké ložnice, zejména na chalupách, nebo v přízemí starých domů, případně místnosti, kde spí senioři, jsou ideálním prostředím, kde se břečťan uplatní jako čistič. Pomáhá dokonce alergikům zmírnit projevy reakcí na jarní pyl v ovzduší. Dávejte ovšem pozor na své děti, aby listy nepojídaly, domácí zvířata se mu většinou samy vyhnou.


Kozlík lékařský


Přispívá k pohodovému spaní, působí jako mírné hypnotikum a jeho příznivé účinky byly předmětem výzkumu předních světových neurologů. Díky tomu se rostlina zařadila mezi 12 nejúčinnějších kvetoucích bylin proti nespavosti. Zároveň účinkuje i jako přírodní antidepresivum a sedativum, a co mnozí lidé vůbec netuší, milují jej všechny kočky. Výtažek ve formě kapek nebo sušená bylinka zakoupená v lékárně je pro ně něco jako afrodiziakum.