Motorový olej 10W-40 je nejčastěji využívaným mazivem v České republice

Cenu motorových olejů často určuje zdroj, ze kterého byl vyroben. V zásadě existují pouze 2 typy kategorií – minerální oleje a syntetické oleje. Plně syntetické jsou vždy dražší, neboť je jejich kvalita mírně na vyšší úrovni, ale v současné době se mezi nimi příliš velké rozdíly v kvalitě neprojevují.
Pro nákup oleje jsou rozhodující parametry, které udává jeho označení. Pokud se jimi budete řídit, motoru vašeho vozu nemůžete ublížit. Na pozoru se mějte pouze před podezřele levnými výrobky, které mohou být pouhými padělky. Těm se vyhnete, nakoupíte-li u certifikovaných prodejců. Může to znít sice jako reklamní fráze, ale své opodstatnění má. Neblahé zkušenosti s pančovanými oleji již mnozí řidiči mají.
světla aut.jpg

Třída viskozity

První zásadní informací je tzv. třída viskozity. Ta určuje, jak se bude olej chovat za nízké teploty ovzduší (provozní teploty). Platí přímá úměra, že čím nižší číslo, tím lépe olej maže motor za nižších teplot. Například oleje 15W optimálně pracují při teplotách do – 20 stupňů Celsia, oleje 5W do – 30 stupňů. Pro naše středoevropské podmínky většinou postačují oleje označené jako 10W.

Teplotní rezerva

Druhé číslo označení parametrů oleje značí jistou rezervu, která je maximální hranicí pro tepelné namáhání olejové náplně. Platí zde opět přímá úměra – čím je vyšší číslo, tím olej vydrží větší tepelnou zátěž. Nejvíce využívané třídy olejů jsou v Česku označeny jako 40, tedy např. olej motorový 10W-40, nebo 5W-40.
noční provoz.jpg

Jak se rozhodovat, který olej koupit

V České republice platí nepsané pravidlo, že lidé, kteří využívají vozidlo v zimě v horských oblastech, by měli sáhnout po oleji 0W-30, nebo 0W-40. Naopak pro nížiny, pro typický městský provoz a teplejší zimní počasí a tím pádem i pro větší letní vedra bychom měli uvažovat nad olejem 15W-40. Vždy je to otázka volby a jakéhosi kompromisu.
Záleží také na tom, zda jezdíte častěji na kratší vzdálenosti (což je častější případ), nebo spíše na dlouhé vzdálenosti (řidiči dálkových tras). Pro první typ se hodí oleje s vysokou viskozitou, která motor promaže za kratší čas.