Fenykl je bylinka, která se nepěstuje jen u nás. Pěstuje se po celém světě. Její využití je totiž opravdu velké. Nevyužívá se jen v přírodní medicíně pro její zdravotní přínosy, ale například i v kulinářství. Využívá se v různých kuchyní, ale nejvíce v kuchyni italské a francouzské. Je výborný především k dochucování, například salátů, různých omáček, zálivek, ale i třeba dezertů. Fenykl má nasládlou chuť, která jde lehce do chuti pikantní. Někdo jeho chuť přirovnává k anýzu. Fenykl si snadno můžete pěstovat i doma na zahrádce, jelikož není náročný na pěstování. Ve volné přírodě na něj můžete narazit taky, a to především na místech, kde je většinu dne slunce, louky, pastviny a podobně.
Ve volné přírodě se vyskytuje zejména v oblasti Středozemí. Dorůstá výšky až dva metry a je trochu podobný kopru, který důvěrně známe. V období květu kvete žlutými kvítky. Jaké jsou ale tedy jeho zdravotní přínosy? O fenyklu se říká, že je to bylinka, která je určena zejména pro ženy. Podporuje například tvorbu mateřského mléka, proto se fenyklový čaj doporučuje pít kojícím ženám. Mimo to, obohatí mateřské mléko o látky, které u maminky i miminka pomáhají při problémech s trávením, jako je kolika nebo nadýmání.
Pokud trpíte menstruačními křečemi, nevolností během menstruace nebo silnými příznaky premenstruačního syndromu, tak v tom případě i u těchto potíží vám může ulevit fenykl. Je skvělý i na různé oční infekce, jako například zánět spojivek. V takovém případě se používá zevně. Vlažným fenyklovým čajem si vyplachuje postižené oko a opakujte dvakrát denně, dokud nepocítíte zlepšení. Doporučuje se i pít při onemocnění dýchacích cest, především dolních dýchacích. Dokáže vám pomoci i od nepříjemného kašle. Do pitného režimu by ho měli zařadit i ti, kteří trpí onemocněním DNA. Pomáhá kloubům čistit se od kyseliny močové.