Na výběr máme hned z několika možností. Vždy záleží na tom, kde chceme dané osvětlení uplatnit, tedy co od něj vlastně očekáváme. Jednoznačně nejvíce zastoupenou technologií je na tomto poli řada s označením LED, kterou zná velmi dobře každý z nás.
Vyzkoušejte výbojky
Používá se jich hned několik typů. Mezi ty neznámější patří:
· halogenidové
· sodíkové
· směsové
· a v neposlední řadě rtuťové.
My se dnes vypravíme na cestu sodíkové výbojky, abychom zjistili, na jakém principu vlastně funguje.
Nejprve si je rozdělíme na dva základní zdroje a to: nízkotlaké(LPS) a vysokotlaké (HPS). Princip spočívá v průchodu proudu sodíkových par. U nízkotlakých výbojek se jedná o postup páry a dalších plynů právě pod nízkým tlakem. U vysokotlakých zařízení je navíc přítomen xenon a rtuť. Dnes se obvykle používají zejména výbojky vysokotlaké, které mají v konečném důsledku lepší účinek.
Objevily se na trhu až během 60. let 20. století. Mezi jejich největší výhody bychom si mohli započítat vysokou účinnost, avšak podání barev není až tolik kvalitní. U nízkotlakých výrobků navíc můžete počítat pouze s jednou barvou a tou je oranžová. Většinou se používají pro venkovní použití (tunely, průmyslové prostory nebo sklady). Tady sice stále dominují, ale postupně dochází k jejich výměně za jejich halogenidové sestřičky nebo světelné diody.
Mohou pracovat pouze s předřadníkem, který upravuje napájení. Jejich nabídka je poměrně unifikovaná a základních typů můžete najít na trhu opravdu mnoho.
Tak si to shrneme a začneme klady, kam můžeme zahrnout:
· vysokou účinnost
· vysoké světelné toky
· dobrý poměr ceny a výkonu
· navíc se jedná o rozšířenou a vyzkoušenou technologii.
Nesmíme opomenout bohužel ani nevýhody:
· špatné podání barev
· složitější stmívání
· nutnost opatrného zacházení
Je tedy jen na vašem zvážení, zda si vyberete právě tento světelný zdroj anebo dáte přednost modernější technologii. Konečné rozhodnutí necháme zcela na vás.