Pro jakou věkovou kategorii je určena pohádka Mašinka Tomáš

Děti mají velmi rády nejrůznější příběhy. Čím menší jsou, tím jednodušší musí samozřejmě tyto pohádky být. Ovšem zjistilo se, že jsou ještě mnohem důležitější, než se na první pohled zdálo. Díky pohádkám v televizi se naučí sociálním dovednostem, alespoň v teoretické formě. A co je důležitější, učí se poznat, co je správné a co špatné. Že soucit a dobré chování dojdou odměny. Tak by z nich měli vyrůstat charakterní lidé. To se však neděje, přestože pohádky jsou s námi již skutečně dlouho.

Je také jasné, že děti rychle rostou a vyvíjejí se. A to nejen fyzicky, nýbrž se zvětšují i jejich duševní schopnosti. Dokážou tak pochopit stále složitější věci. To platí i o příbězích. Co je ještě před pár měsíci bavilo, je nyní už nuda.

stan2

Pokud tedy vybíráme pro naše dítě pohádku, je nutné přihlédnout k jeho věku. Skutečně zvládne pochopit vše, co se tam odehrává? A nepoznamená je to v nějakém negativním smyslu? To vše je potřeba zvážit, a to i u velmi populárních pohádek.

Jedním z oblíbených seriálů, především ve své domovské Velké Británii, je i pohádka Mašinka Tomáš. Jedná se o seriál sledující osudy antropomorfizovaných vlaků na jednom ostrově, kde je železnice stále nejpoužívanějším způsobem dopravy. Poněkud svým námětem připomíná film studia Pixar Auta, avšak je poněkud starší. Navíc se zde vyskytují lidé.

vlak1

Děj je zde epizodní, což znamená, že daný problém je vždy vyřešen během jednoho dílu. Je také poměrně jednoduchý, a vždy obsahuje nějakou lekci, kterou by si děti měly osvojit. Například být pravdomluvný, pracovitý a podobně. Navíc se na obrazovce stále něco děje, ať už je to pohyb či zvuk.

Už z popisu je zřejmé, že se jedná o pohádku pro nejmenší děti. Ty starší už budou děj považovat za nudný a rozhodně je nijak nenadchne. Proto, pokud máte zájem představit tento fenomén svému děťátku, udělejte to dřív, než bude pozdě. Pak už by vám asi nepoděkovalo.