Jaké účinky má psyllium a proč bychom ho měli užívat pravidelně?

Psyllium známe jako přírodní vlákninu, která pomáhá při hubnutí a zejména při zácpě. Jeho účinky na naše zdraví jsou mnohem rozšířenější. S čím ještě pomáhá?

Jaké účinky má psyllium a proč bychom ho měli užívat pravidelně?

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě, trávicím traktem však prochází tak, aniž by se vstřebala nebo zcela rozložila. Nejčastěji se psyllium užívá při potížích s vyprazdňováním a kromě toho, že jde o jedno z nejlepších přírodních projímadel, může mít i opačný účinek a pomáhá při průjmech. Skvěle také snižuje hladinu cukru v krvi a pozitivně ovlivňuje i vysoký cholesterol. Oblíbili si ho také dietáři. Jak moc je psyllium prospěšné a proč jej užívat pravidelně?

pexels-photo-141815

Do vody, do jídla i v tabletách

Psyllium Nakliceno se může konzumovat jen tak nejčastěji ve formě prášku, jeho chuť není nijak výrazná a proto se s oblibou vmíchává do jídel či nápojů – nejlépe se ztratí například v mléčných výrobcích. Dá se konzumovat i s vodou – ovšem tento způsob je nejméně příjemný a mnohým lidem dělá obrovský problém jej pozřít – několikanásobně totiž zvětší svůj objem a stane se z něj rosolovitá hmota, která není všem po chuti. V tomto případě se nabízí možnost polykat jednoduše tablety.

Co to vlastně je?

Psyllium je vláknina, která se získává ze semen jitrocele vejčitého. Ten se nejčastěji pěstuje v Indii. Protože se snadno rozpouští ve vodě, stává se z něj po požití viskózní látka, která se nemůže strávit v tenkém střevě. Právě zde v tenkém střevě do sebe nasaje vodu a tím účinně zvětšuje objem stolice – tím se výrazně usnadní vyprazdňování. Lidé s chronickou zácpou proto na účinky psyllia vsází poměrně často.

pexels-photo-4553369

Velmi dobré účinky má vláknina i v opačném případě – tedy při průjmu. Kromě toho je vláknina účinným bojovníkem i při vysoké hladině cukru v krvi. Snižuje totiž obsah inzulinu a cukru v krvi a proto se doporučuje jeho užívání pacientům s cukrovkou. Oproti jiným druhům vlákniny prostě nemá konkurenci. Stejně tak napomáhá také při dietách, protože navozuje pocit plnosti – člověk toho potom sní mnohem méně a tím hubne. Při dietách je ovšem také důležité pravidelné vyprazdňování.

Dále se dá užívat i jako přírodní ochrana srdíčka a pomáhá snižovat cholesterol.